کاهش تولید فولاد

طی اخبار منتشر شده، مدیر طرح جامع فولاد کشور اعلام کرد: در شش ماه جاری تولید فولاد نسبت به سال گذشته تقریبا ۱۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

مجله قطره به نقل از خبرگزاری مهر، مهران محبوب نژاد، مدیر طرح جامع فولاد کشور گفت: با پایش طرح جامع فولاد سالانه، نتایج را به جهت شناسایی فرصت‌ها و چالش‌ها بررسی می‌کنند که این موضوع نقش اساسی در توسعه این صنعت دارد.

محبوب نژاد در ادامه گفت: در این صنعت تقریبا ۱۰ چالش اساسی وجود دارد. این چالش‌ها با مشارکت معاونت معدن و شرکت‌های فولادی در حال رصد و بررسی است تا بتوان برای آنها راهکار مفید و سودمندی پیدا کرد.

جزئیات منتشر شده این چالش‌ها موجب می‌شود تا متقاضیانی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند، با آگاهی وارد شده و بتوانند این صنعت را به درستی توسعه دهند.

وی همینطور اضافه کرد: طی آمار به دست آمده، میزان تولید فولاد و محصولات فولادی در سال ۹۹ نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش پیدا کرده بود. از دلایل آن نیز می‌توان به کمبود انرژی گاز و برق اشاره کرد. طبق پیش بینی‌های انجام شده و در صورت عدم کمبود انرژی، می‌بایست میزان تولید فولاد را ۳۳ میلیون تن باشد که متاسفانه تولید واقعی به حدود ۲۷.۹ تن رسید.

محبوب نژاد گفت: میزان تولید فولاد در شش ماه گذشته نسبت به سال قبل افزایش ۱۹ درصدی داشته است. بیشتر واحدهای تولیدی برنامه ریزی خود را برای تولید بیشتر فولاد انجام داده‌اند. این واحدهای تولیدی در تلاش هستند تا کاهش تولید فولاد که به دلیل قطعی گاز در نیمه دوم سال اتفاق می‌افتد را جبران نمایند.

مدیر طرح جامع فولاد در مورد کاهش تولید فولاد و صادرات محصولات فولادی گفت: در این ۶ ماه، به دلیل زیاد شدن مازاد گندله، قسمت زیادی از آن صادر شد. میزان صادرات محصولات فولادی به علت کاهش قیمت‌های جهانی، کاهش تقاضای بازار چین و همینطور جنگ روسیه و اکراین نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرد.

محبوب نژاد بر این باور است که افزایش صادرات مواد معدنی، کاهش تولید فولاد و کاهش میزان صادرات محصولات فولادی به معنای از دست دادن نوعی از ارزش افزوده است. دلیلش هم این است که باید با به دست آوردن ارزش افزوده بالاتر، صادرات را افزایش داد و از خام فروشی ممانعت کرد.

محبوب نژاد در انتها اضافه کرد که میزان ظرفیت فولاد در سال ۱۴۰۲ به نرخ بکارگیری ۶۸ درصد، به حدود ۵۰ میلیون تن می‌رسد که میزان تولید آن نیز تقریبا ۳۴ تن خواهد بود. با کاهش تولید فولاد و مصرف آن، مازاد فولاد خام باید با صادرات جبران شود. البته که با وجود تحریم و فقدان زیرساخت‌های مناسب برای صادرات، کشور چالش‌هایی را  در این میان تجربه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *