بروزرسانی اردیبهشت ۱۸ام, ۱۴۰۳

ورق گالوانیزه

آنچه در این مقاله می خوانید :

یکی از بزرگ‌ترین عوامل محیطی که موجب زنگ‌زدگی و خوردگی آهن می‌شود، رطوبت و آب است. متخصصانی که در حوزه آهن‌آلات فعالیت دارند، پیشنهاد می‌کنند در چنین شرایطی استفاده از ورق‌های گالوانیزه، بهترین راه‌حل است.

در اینجا احتمالاً این سوال برای شما پیش بیاید که ورق گالوانیزه چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله از سایت گالوانیزه۲۴ به این سوال شما پاسخ خواهیم داد.پس با ما همراه باشید.

ورق گالوانیزه چیست؟

سازه‌های فلزی مانند آهن یکی از مصالح ساختمانی هستند که در برابر رطوبت و آب، به‌سرعت دچار زنگ‌زدگی شده و مقاومت خود را از دست می‌دهند. در این موارد بهترین روش، گالوانیزه کردن ورق‌های آهنی است.

روش گالوانیزه کردن ورق‌های فولادی که خود از آهن ساخته می‌شود، به‌این‌صورت است که آنها را در فلز روی غوطه‌ور می‌کنند که به‌عبارتی روی‌اندود می‌شوند. ورق‌های گالوانیزه از خانواده نورد سرد به‌شمار می‌آیند که لایه سطحی آن از فلز روی پوشیده شده است.

فلز روی(ZN) واکنش‌پذیری کمی با اکسیژن دارد و به‌همین علت فرآیند اکسیدشدن (زنگ زدن) در آن بسیار کندتر از آهن (FE) است. این فلز به خودی خود فلزی شکننده است، ولی وقتی لایه‌ای نازک از آن را روی سطح ورق آهنی قرار دهیم(اصطلاحا اندود کنیم)، خواص فیزیکی ورق مانند خم‌پذیری یا شکل‌پذیری در ورق حفظ شده و لایه اضافه شده فقط خواص شیمیایی مانند کندشدن سرعت زنگ‌زدگی و پوسیدن ورق را به طرز شگرفی کاهش می‌دهد.

چنین فرآیندی موجب دوام، استحکام و مقاومت فلز آهن در مقابل پوسیدگی، زنگ‌زدگی و اکسیده‌شدن خواهد شد. گفتنی است که عمر ورق‌های فولادی بعد از گالوانیزه شدن، افزایش یافته و قابلیت استفاده در صنایع مختلف را خواهند داشت.

برای مثال تیرهای انتقال برق فشار قوی که از نبشی آهنی گالوانیزه‌شده در آن استفاده می شود، از نمونه‌های کاربردی گالوانیزه کردن آهن است. البته پرمصرف‌ترین مقطع فلزی گالوانیزه در بین فلزات، ورق است.

ورق گالوانیزه چه مصارفی دارد؟

استحکام و مقاومت ورق‌های گالوانیزه یکی از مواردی است که صنایع مختلف و باتوجه به نیازشان، از آن استفاده می‌کنند؛ به‌طوری‌که در یک نگاه کلی به اطرافتان آن را به وفور خواهید دید. از این نوع ورق در صنایع مختلف ساختمان‌سازی، صنعت برق و الکترونیک، صنایع خودروسازی، صنایع و تجهیزات کشاورزی، حمل‌ونقل، کابینت‌سازی و لوازم خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به موارد استفاده آن به‌طور جزئی‌تر می‌پردازیم.

صنعت ساختمان سازی

یکی از پرکاربردترین صنایعی که از ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌کنند، صنعت ساختمان‌سازی است. از ورق‌های گالوانیزه برای تولید درب‌های کرکره‌ای، فلاشینگف سقف سوله، سقف شیروانی، کانال کولر و کانال شوتینگ زباله استفاده می‌شود. تنوع ورق‌های گالوانیزه از رنگ تا ضخامت موجب شده تا هیچ‌گونه محدودیتی برای انتخاب آنها وجود نداشته باشد.

صنعت برق و الکترونیک

در صنعت برق و الکترونیک نیز ورق‌های گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پوشش سقف های شیروانی و سقف سوله، ساخت فلاشینگ های ساختمان، تولید ورق های پانچ گالوانیزه، قطعه سازی خودرو، ماشین سازی، صنایع اتومبیل، ساخت کانال های کولر، کانال شوتینگ زباله، یخچال، کولر، اجاق گاز و ماشین لباسشویی.

وزن، ابعاد و اندازه های ورق گالوانیزه چقدر است؟

مشخصات فیزیکی و اندازه‌های ورق‌های گالوانیزه از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد:

برای اینکه کاملا و شفاف با اندازه ورق‌های گالوانیزه آشنا شوید، یک دسته‌بندی کلی برایتان در نظر می‌گیریم:

 • الف-ورق های گالوانیزه به صورت رول (کویل یا حلقه) که معمولا ۵تن به بالا وزن دارند و در عرض های متعارف ۱۰۰ و ۱۲۵ سانت با طول میانگین حدود ۷۰۰ متر توسط کارخانه تولید می شوند.
 • ب-ورق های گالوانیزه به صورت شیت (برگ یا ورقه) که معمولا از ورق های رول برش داده شده و در دو سایز متعارف ۱۰۰*۲۰۰ سانتی متر و ۱۲۵*۲۵۰۰ سانتی متر تولید و عرضه می شوند.

علاوه بر سایزهایی که اعلام شد می توانیم هر اندازه دیگری را از یکی از موارد بالا برش زده و تقدیم کنیم.

وزن ورق گالوانیزه به ابعاد و اندازه و ضخامت ورق بستگی دارد.به همین دلیل ابتدا شما را با انواع ضخامت ورق گالوانیزه آشنا می کنم :

ضخامت ورق گالوانیزه

بعد از ابعاد ورق گالوانیزه، مورد مهم بعدی ضخامت ورق های گالوانیزه است.با توجه به کاربردی که از ورق گالوانیزه انتظار داریم باید ضخامت متناسب با آن را انتخاب کنیم.

ضخامت ورق های گالوانیزه معمولا در رنج ضخامتی ۱۶ صدم میل تا ۸ میل تولید و عرضه می شوند که بسته به ضخامت ابعاد مختلفی نیز وجود دارد.

معمولا ضخامت های نازک که تا ۳میل هستند به صورت شیت و رول وجود دارد، ولی ضخامت های ۴میل به بالا معمولا به صورت شیت در بازار موجود هستند و کمتر به صورت رول پیدا می شوند!

وزن ورق گالوانیزه

وزن ورق گالوانیزه با توجه به ضخامت و ابعاد ورق حساب می شود..فرمول محاسبه وزن ورق گالوانیزه به شرح زیر است:

وزن ورق گالوانیزه=طول به متر*عرض به متر*ضخامت به میلی متر*چگالی آهن عدد ثابت ۷/۸۶

برای مثال وزن یک ورق گالوانیزه ۱میل با ابعاد ۱۰۰*۲۰۰ سانت خواهد بود:

۱*۲*۱*۷/۸۶=۱۵/۷ کیلوگرم

به همین سادگی!

برای سادگی کار و استفاده محاسباتی همکاران و مشتریان ارجمند جدول وزن ورق گالوانیزه متعارف و موجود در بازار ایران را برایتان قرار می دهیم:

جدول وزنی ورق های گالوانیزه

ردیفضخامتابعادوزن
۱۰/۳۰میل۱*۲متر۴۸۰۰گرم
۲۰/۳۰میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۷۵۰۰گرم
۳۰/۴۰میل۱*۲متر۶۴۰۰گرم
۴۰/۴۰میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۱۰کیلوگرم
۵۰/۵۰میل۱*۲متر۸کیلوگرم
۶۰/۵۰میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۱۲۵۰۰گرم
۷۰/۶۰میل۱*۲متر۹۶۰۰گرم
۸۰/۶۰میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۱۵کیلوگرم
۹۰/۷۰میل۱*۲متر۱۱۲۰۰گرم
۱۰۰/۷۰میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۱۷۵۰۰گرم
۱۱۰/۸۰ میل۱*۲متر۱۲۸۰۰گرم
۱۲۰/۸۰میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۲۰کیلوگرم
۱۳۰/۹۰میل۱*۲متر۱۴۴۰۰گرم
۱۴۰/۹۰میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۲۲۵۰۰گرم
۱۵۱میل۱*۲متر۱۶کیلوگرم
۱۶۱میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۲۵کیلوگرم
۱۷۱/۲۵میل۱*۲متر۲۰کیلوگرم
۱۸۱/۲۵میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۳۱۲۵۰گرم
۱۹۱/۵میل۱*۲متر۲۴کیلوگرم
۲۰۱/۵میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۳۷۵۰۰گرم
۲۱۲میل۱*۲متر۳۲کیلوگرم
۲۲۲میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۵۰کیلوگرم
۲۳۲/۵میل۱*۲متر۴۰کیلوگرم
۲۴۲/۵میل۱/۲۵*۲/۵۰متر۶۲۵۰۰گرم
۲۵۳میل۱*۲متر۴۸کیلوگرم

قیمت ورق گالوانیزه

قیمت هر محصول مهم ترین ویژگی آن محصول است و شاید پر تکرار ترین سوال در مورد ورق گالوانیزه قیمت ورق گالوانیزه باشد!

قیمت ورق گالوانیزه در سایت گالوانیزه ۲۴ به صورت منظم و پیوسته با توجه به تغییرات موجودی در حال آپدیت یا به روز رسانی است.

برای پیدا کردن قیمت ورق گالوانیزه مورد نظر خود باید ابتدا برند ورق گالوانیزه، سپس ضخامت ورق گالوانیزه، و در آخر ابعاد و تعداد ورق های گالوانیزه خود را مشخص نمایید.

ابتدا برند ورق گالوانیزه یا کارخانه مورد نظر خود را انتخاب کنید :

فولاد مبارکه

کاشان

تاراز

هفت الماس

سمنان

روی اندود

خارجی

ورق گالوانیزه آبکاری گرم

علاوه بر موارد فوق می توانید با فروشگاه تماس گرفته و قیمت ورق گالوانیزه مورد نظر خود را از واحد فروش بپرسید.

تصاویر ورق گالوانیزه

در ادامه تصاویری از ورق گالوانیزه برایتان قرار می دهم:

مشاهده ویدیو برش ورق گالوانیزه از رول ورق گالوانیزه:

اطلاعات تماس :

واتس آپ :

۰۹۱۲۸۴۶۰۱۶۲

تلفن های فروشگاه:

۰۲۱۶۶۱۳۷۱۵۳
۰۲۱۶۶۱۳۷۱۲۸
۰۲۱۶۶۳۰۶۱۶۲
۰۲۱۶۶۲۴۶۰۱۹
۰۲۱۶۶۱۳۰۱۹۱
۰۲۱۶۶۱۳۶۷۹۷

موبایل :

پیامک فقط لطفا ۰۹۱۲۸۴۶۰۱۶۲

محصولات گالوانیزه رول و شیت موجود در فروشگاه گالوانیزه ۲۴:

کوتینگ ورق گالوانیزه چیست؟

کوتینگ (به انگلیسی : Coatting ) میزان پوشش روی در دو سطح ورق بوده و واحد آن gr/m2 می باشد.

با توجه به اینکه ورق گالوانیزه از ورق سرد تولید می شود، به نحوی که باید تمامی سطح ورق با عبور از وان مذاب، با فلز روی پوشانده شده و این لایه باعث می شود ورق در مواجهه با رطوبت مقاوم گردیده و از زنگ زدگی و خورندگی آن جلوگیری می شود.

درجه کوتینگ در ایران: ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۸۰، ۲۲۰، ۲۷۵ می باشد. بر اساس استانداردهای بین المللی بازه تولید کوتینگ ورق گالوانیزه شامل ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۴۰، ۱۸۰، ۲۰۰، ۲۲۵، ۲۷۵، ۳۵۰، ۴۵۰، ۶۰۰ و ۷۲۵ می باشد.

هر چقدر کوتینگ ورق گالوانیزه بیشتر باشد کیفیت،دوام و ماندگاری ورق گالوانیزه بیشتر خواهد بود.

طبیعتا کوتینگ ورق عامل مهمی در تعیین قیمت ورق گالوانیزه خواهد بود و یکی از اساسی ترین عموال اختلاف قیمت بین برندهای مختلف ورق گالوانیزه عدد کوتینگ آن خواهد بود.

عدد کوتینگ ورق های گالوانیزه چینی معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ است.اکثر برندهای ایرانی کوتینگ ۱۲۰ تا ۱۸۰ دارند.

در حالی که این میزان کوتینگ برای ورق های ژاپنی، کره ای، هندی و نمونه های تولید شده در سایر کشورها به ۱۸۰ و حتی بالاتر نیز می رسد.

در نظر داشته باشید که درجه کوتینگ ۱۰۰ و ۸۰ بهتر است برای موارد غیر بحرانی و معمولی یا حتی موقت بکار رود. استاندارد درجه کوتینگ توصیه شده برای ضخامت های مختلف را می توانید در جدول استاندارد مشاهده کنید.

گل ورق گالوانیزه چیست؟

عدم وجود یا وجود گل ( به انگلیسی : Spangle ) در ورق گالوانیزه به دلیل وجود ناخالصی در روی هنگام کریستال شدن فلز روی مذاب بر روی ورق سرد ( روغنی ) می باشد.

علت تولید کالاهای بدون گل به دلیل مسایل محیط زیستی بوده و در آینده تمامی کالاهای گالوانیزه بدون گل خواهد بود.

در کل سه نوع گل وجود دارد : مدل بی گل ( به انگلیسی : Zero Spangle ) ، مدل گل ریز ( به انگلیسی : Minimum Spangle ) و مدل گل دار ( به انگلیسی : RegularSpangle )

اصطلاح گل یک  ویژگی ظاهری برای تشخیص برندهای مختلف ورق های گالوانیزه محسوب می شود.اصطلاحا ورق های کاشان گل درشت و ورق های هفت الماس گل ریز هستند.این در حالی است که ورق های شهرکرد یا کره ای بدون گل هستند.

طول عمر ورق گالوانیزه

موارد متعددی در میزان طول عمر ورق گالوانیزه موثر است، مانند شرایط محیطی ، اقلیم و آب و هوا و شرایط نگهداری و ….

با توجه به موارد گفته شده و با توجه به نوع ورق گالوانیزه و ضخامت و کوتینگ ورق می توان گفت ورق های گالوانیزه بین ۲ تا ۱۱ سال در نگهداری در انبار و بین ۱۰ تا ۳۰ سال در موارد مصرفی طول عمر دارند.

استانداردهای ورق گالوانیزه

استاندارهایی وجود دارد که رعایت آن ها در فرایند گالوانیزه کردن موجب بهبود کیفیت ورق گالوانیزه می شود.

به عنوان مثال، درجه شمش فلز روی (Zn) به کار رفته در فرایند گالوانیزاسیون باید IS 209 یا IS 13229 باشد. تولید پلیت نیز باید با استاندارد IS 8910 مطابقت داشته باشد.

علاوه بر این، محاسبه و آزمایش مشخصات فیزیکی ورق گالوانیزه فولادی باید بر اساس استاندارهای آزمون زیر انجام شود:

 • IS 277: 2003: برای انجام تست خم شدن و الزامات مربوط به آن
 • IS 6745: جهت تعیین درجه کوتینگ یا روکش روی و مطابقت آن با مقادیر استاندارد

انواع استاندارد ورق گالوانیزه:

استاندارد EN

این استانداردهای ایمنی توسط اتحادیه اروپا CEN (کمیته استاندارد اروپا)، CENELEC (کمیته اروپایی استانداردسازی الکتروتکنیک) و ETSI (مؤسسه استاندارد ارتباطات اروپا) تدوین شده که با نام اختصاری EN (European Standards) شناخته می شود.

هدف از استاندارد های اروپا، هماهنگی مقررات فنی و قوانین درونی است. بازار اتحادیه اروپا به طور مشترک در ۱ ژانویه ۱۹۹۳ ایجاد شد. استاندارد های ISO تا حد ممکن باید به طور استاندارد به عنوان استاندارد های EN بدون هیچ تغییری، به تصویب برسند. تفاوت بین استانداردهای EN و ISO این است که استانداردهای EN بر اساس تصمیم شورای اروپا باید در کشورهای عضو به عنوان استاندارد های ملی بدون تغییر و بدون تاخیر اجرا شود و استاندارد های متناظر بلافاصله حذف گردند.

استانداردهای محدوده ۱۰۰۰۰-۱۰۹۹۹ مربوط به آهن و فولاد می باشند.

استاندارد JIS

JIS (Japanese Industrial Standard) در واقع استاندارد صنعتی ژاپن است که از سال ۱۹۴۹ به طور رسمی توسط وزارت خانه های صنعتی این کشور و به عنوان ضابطه استانداردسازی صنعتی اعلام شده است. این استاندارد در صنایع مختلف برق، عمران، مکانیک، شیمی، متالورژی، تولید محصولات گالوانیزه، راه آهن، حتی بسته بندی کالاهای اصلی و … مورد بررسی قرار می گیرد.

این استاندارد الگویی برای روش انجام کار در اختیار افراد قرار می دهد که از هزینه های زائد ناشی از نصب و راه اندازی هر فعالیتی، به خصوص خطوط تولیدی، جلوگیری کرده و به کاهش آن ها کمک می کند.

استاندارد ASTM

موسسه غیر انتفاعی ASTM (انجمن آمریکایی آزمون و مواد) در سال ۱۸۹۸ تاسیس شده و ۱۳۲ کمیته تخصصی تدوین استاندارد را به کار گرفته است تا استانداردهایی در زمینه روش آزمون، تعیین مشخصات، آموزش ها، راهنماها و طبقه بندی و واژه شناسی تدوین کند.

این موسسه بیشتر در زمینه های فلزات، رنگ ها، پلاستیک ها، منسوجات، پتروشیمی، سازه ها، انرژی، محیط زیست، مواد مصرفی صنایع، ابزار آلات پزشکی و خدمات مرتبط با آن، سامانه های رایانه ای، الکترونیک و … فعالیت دارد که با همکاری ۳۵۰۰۰ موسسه فنی داوطلب انجام می شود. این موسسه در هر سال بیشتر از ۱۰۰۰۰ استاندارد تدوین می کند که در کتاب سالانه استانداردهای ASTM و در قالب ۷۲ جلد منتشر شده است.

رواداری محصولات گالوانیزه به چهار دسته کلی تقسیم می شود:

 • رواداری ناراستایی
 • رواداری انحراف از تخت بودن
 • رواداری عرض
 • رواداری ضخامت

شناسنامه ورق گالوانیزه (سرتیفیکیت گالوانیزه Certificate Galvanize)

شناسنامه یا سرتیفیکیت ورق گالوانیزه به مشخصات ورق گالوانیزه که بعد از تولید توسط شرکت سازنده به روی بدنه رول چسبانده می شود، گفته می شود.شناسنامه شامل موارد زیر است :

تاریخ تولید

ضخامت

ابعاد و وزن

درصد و میزان مواد تشکیل دهنده به تفکیک

نام سفارش دهنده

2 دیدگاه برای شما “ورق گالوانیزه

  سایت دقیقا از کی راه میفته؟

   سلام دوست من
   تاریخ آغاز رسمی این سایت از فروردین ۱۴۰۱ خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *