شروع مجدد سوآپ گازوئیل از روسیه

محمدتقی انزان پور، مدیر کل بنادر و دریانوردی از شروع مجدد سوآپ گازوئیل از روسیه بعد از ۷ سال خبر داد. وی اذعان دارد که شروع مجدد این قرارداد موجب ارتقاء جایگاه ایران در بازارهای بین‌المللی خواهد شد. بندر امیرآباد در واقع شاهراهی برای منتقل کردن فرآورده‌های نفتی از کشورهای حوزه خلیج فارس به منطقه آسیای میانه است که تحقق این امر را بسیار آسان می‌کند.

وی ادامه داد اولین محموله ورود موقت گازوئیل که بعد از هفت سال توقف، از روسیه به میزان ۳ هزار و ۲۹۴ تن به بندر امیرآباد منتقل شد، موجب افزایش تعامل در زمینه انرژی با کشورهای حاشیه خزر به جهت کاهش هزینه انتقال انواع فرآورده‌های نفتی و درآمدزایی خواهد شد.

انزان پور افزود: در واقع انتقال فرآورده‌های نفتی به کشورهای آسیای میانه در بندر امیرآباد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. وی گفت با تنش‌هایی که در شرق اروپا ایجاد شده، ایران می‌تواند به قطب انرژی منطقه مبدل شود.

خبرگزاری تسنیم به نقل از انزان پور گفت: شروع مجدد سوآپ گازوئیل از روسیه منجر به مواردی همچون کاهش هزینه‌های نقل و انتقال نفت و فرآورده‌های آن به پالایشگاه‌های کشور، کاهش میزان تردد نفت کش‌های جاده‌ای و مبدل کردن ایران به هاب انرژی منطقه  می‌شود. در واقع این موارد از مزایای شروع این همکاری با کشورهای شمالی است.

سوآپ مجدد سوآپ گازوئیل از روسیه در واقع از قراردادهای تجاری پرکاربردی است که کشورهای تولید نفت و مشتقات آن برای جلوگیری از هزینه‌های سنگین نقل و انتقال و دیگر مشکلات، اقدام به بستن قرارداد سوآپ می‌کنند. در واقع چنین قراردادی دو طرف نفت را به نزدیکترین محل منتقل می‌کنند.

دریافت اخبار بیشتر در گالوانیزه۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *