چینی‌ها

براساس بررسی‌ها، ایران طی سه ماه گذشته روزانه ۹۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرده است. این در حالی است که صادرات نفت ایران ۴۶۱ هزار بشکه در روز برآورد شده بود. مقصد ایران برای صادرات نفت کشور عموماً چین است. رویترز نیز طی گزارشی اعلام کرد چین در خردادماه در یک بار خرید دو میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرد. این محموله توسط نفتکش شرکت ملی نفت ایران ارسال شد.

در این گزارش آمده است که ایران در ماه‌های ژوئن و ژوئیه صادرات نفت خود را با ارائه تخفیف‌هایی بیشتر از آن چه روسیه به چین می‌دهد ارائه می‌کند. پس انتظار افزایش صادرات دور از انتظار نیست.

مرتضی بهروزی‌فرد، کارشناس ارشد حوزه انرژی:
از آنجایی که زمستان در پیش است کشورهای متقاضی نفت اقدام به خرید و ذخیره این انرژی می‌کنند. چینی‌ها نیز به عنوان اصلی‌ترین مشتری ایران در همین راستا اقداماتی انجام می‌دهد.

با وجود آنکه روسیه هنوز مشمول تحریم‌های ثانویه نشده است نفت خود را با تخفیف‌های ۴۰ دلاری روانه بازار می‌کند. حال از ایران با وجود این تحریم‌ها انتظار تخفیف به مراتب بالاتری می‌رود.
بر اساس این گزارش اگر رقم تخفیف شش تا هفت دلاری به‌جای تخفیف ۳۰ درصدی را در نظر بگیریم، نفت ایران با متوسط صادرات روزانه نیم‌ میلیون بشکه، سالانه با حدود ۳۰ هزار میلیارد ارزان‌فروشی، معادل ۱۰ ماه پرداخت یارانه نقدی کل جمعیت ایران و بخش بزرگی از درآمد مالیاتی این کشور، به چین فروخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *