پیش بینی بازار بورس

بازار بورس در این چهار هفته شرایط خوبی نداشته؛ بطوریکه در چهار روز این هفته، خبرهای منفی به فعالان این بازار رسیده است.

اقتصادنیوز گزارش داد که بدترین اتفاقاتی که در این هفته رخ داد، مربوط به پایین آمدن ارزش معاملات بود. به این شکل که در روز شنبه ارزش معاملات خرد به کمتر از ۴ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات در روزهای بعد یعنی یکشنبه و دوشنبه به ترتیب به ۳۴۰۰ و ۳۳۰۰ میلیارد تومان و در آخر دیروز به ۲۶۰۰ میلیارد تومان رسید.

کم ارزش شدن معاملات خرد، یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند در بازار بورس رقم بخورد. ارزش معاملات خرد در هفته گذشته به ۶۰۰۰ میلیارد تومان رسید، اما در حال حاضر قیمت آن حتی از نصف هم کمتر شده و این نشان از بازگشت رکود بازار است.

خروج پول، عامل دیگر تردید سرمایه گذاران

مورد دیگری که موجب تردید سرمایه‌گذاران در بازار بورس شد، خروج پول بود که در ۶ روز متوالی اتفاق افتاد. این اتفاق، ناامیدی بیشتر سرمایه‌گذاران را بیش از پیش دامن زد. چنانچه خروج پول حقیقی ادامه پیدا کند، قطعا سرمایه‌گذاران با پیش بینی بازار بورس، با احتیاطی بیشتر وارد حوزه خرید شده و با احتیاط بیشتری فروش را انجام می‌دهند.

اما در میان اتفاقات ناخوشایند این چند روزه، تنها عاملی که شاید کمی مثبت و امیدورارانه بود، بیشتر شدن قدرت خریداران حقیقی بود. بطوریکه قدرت خریداران از عدد یک به عدد ۱.۰۳ افزایش پیدا کرد. شاید با این اتفاق بتوان کمی به آینده بورس امیدوار بود. اما نباید متغیرهای اصلی را نادیده گرفت. چنانچه وضعیت دیگر متغیرها بهبود پیدا کند، می‌توان گفت که بازار همچنان جای رشد و پیشرفت خواهد داشت.

اما در حال حاضر باید با توجه به روند منفی متغیرهای اصلی بازار، می‌بایست در خرید احتیاط به خرج داد تا ببینیم در چند روز آینده، وضعیت بورس به چه شکل خواهد بود.

پیش بینی بازار بورس

برای بازار امروز، تنها درجا زدن شاخص و پایین آمدن آن را می‌توان پیش‌بینی کرد. با توجه به اینکه به تعطیلات آخر هفته رسیده‌ایم، به احتمال قوی در مورد پیش بینی بازار بورس، میزان فروش در روز چهارشنبه افزایش پیدا کند که البته افت محدود شاخص ها را نیز شاهد خواهیم بود.

اگر در بازار امروز رشدی را ببینیم، این میزان رشد بسیار جزئی بوده و تا زمانی که سرمایه‌گذاران وضعیت متغیرهای اصلی را به سمت بهبود نبینند، هیچ خرید سنگینی را انجام نخواهند داد.

دریافت اخبار بیشتر در گالوانیزه۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *