فرمینگ ورق

تعریف فرمینگ ورق

فرمینگ یا شکل‌دهی، زمانی به کار می‌رود که قرار باشد محصول ورق رنگی گالوانیزه را از شکلی به شکل دیگر در بیاید. به عبارت دیگر، رول فرمینگ به معنای شکل‌دادن ورق است.

توضیح علمی رول فرمینگ به این صورت بیان می‌شود: شکل‌دهی به نوارهای ورق فلزی یا ورق گالوانیزه که از نظر طولی در یک راستا قرار دارند و موازی با خطوط خمش هستند.

رول‌کردن ورق‌ها توسط دستگاه رول فرمینگ به این صورت است که طی عملیات، ورق‌های فلزی روی شافت‌های دستگاه جای‌گذاری می‌شوند که توسط یاتاقان مهار شده‌اند و سپس با توجه به نوع قالب و روش مورد نظر، ورق‌ها به فرم دلخواه در می‌آیند.

رول فرمینگ از روش‌های نوین و بهینه‌ای‌ است که می‌توان به کمک آن،  طرح‌های مختلفی به گالوانیزه داد. ورق‌های رنگی گالوانیزه که به منظور زیبایی و استحکام بالا ساخته می‌شوند، پیش از کاربرد، توسط دستگاه فرمینگ، فرم داده شده و سپس استفاده می‌شوند.

فرآیند فرمینگ ورق

رول فرمینگ، همان شکل‌دادن ورق و تبدیل‌کردن آن به مقاطعی مانند قوطی پروفیل، لوله و … و یا فرم کرکره یا طرح سفال است. حین انجام این فرآیند، ضخامت ورق تغییر نکرده و سپس، ادامه‌ی این عملیات، طی دمای معینی صورت می‌پذیرد. محصولات تولیدشده در این فرآیند، معمولاً دارای انحنا هستند و با زاویه‌ی خطوط خمش ۹۰ درجه انجام می‌شود. همان طور که گفتیم، پس از این فرآیند، ضخامت ورق به همان صورت باقی می‌ماند؛ اما در قسمت‌های منحنی، معمولاً ضخامت کمتر است.

دستگاه رول فرمینگ، دارای غلتک‌هایی است که در صورت نیاز، ضخامت ورق را کم می‌کنند. دمای محیط در روند انجام کار، تغییری ایجاد نمی‌کند؛ اما برای جلوگیری از ترک‌خوردن رنگ خطوط خمشی ایجادشده، پیش از آن که روی رول فرمینگ قرار بگیرد، آن را حرارت می‌دهند.

همچنین، دمای این عملیات برای ورق‌های لحیم‌کاری، آنیل‌شده و یا بریزینگ باید افزایش پیدا کند.

در ادامه نمونه ای از فرم داده ی یک ورق(بطور مثال : فرم ذوزنقه یا لمبه و….) را مشاهده می کنید:

دستگاه فرم چیست

رول فرمینگ به منظور فرم دهی ورق های فلزی طراحی شده است. دستگاه فرمینگ دارای ایستگاه هایی است که در آن غلطک های فولادی قرار گرفته و ورق با گذر کردن از این ایستگاه ها شکل دهی می شود. وجود غلطک ها در این دستگاه سبب حرکت ورق ها نیز می شود، سرعت فرم گیری ورق و تبدیل به پروفیل را افزایش داده و مانع از اعمال استرس زیاد در یک ناحیه می شود در این حالت ورق با کیفیت با فرم دهی می شود. عملیات دیگر بر روی ورق ها که در این دستگاه انجام م یشود پانچ است که سبب ایجاد سوراخ یا برآمدگی های مورد نیاز می شود.

انواع قالب کدام‌ند؟

کرکره سینوسی

دوزنقه

طرح سفال

شادولاین

لبمه

فلاشنیگ

نوابری

دیتیل کلیه فرمینگ های ورق فولادی 

در ادامه تعدادی تصویر و ویدیو از فرمینگ ورق را مشاهده می کنید:

اطلاعات تماس :

واتس آپ :

۰۹۱۲۸۴۶۰۱۶۲

تلفن های فروشگاه:

۰۲۱۶۶۱۳۷۱۵۳
۰۲۱۶۶۱۳۷۱۲۸
۰۲۱۶۶۳۰۶۱۶۲
۰۲۱۶۶۲۴۶۰۱۹
۰۲۱۶۶۱۳۰۱۹۱
۰۲۱۶۶۱۳۶۷۹۷

موبایل :

پیامک فقط لطفا ۰۹۱۲۸۴۶۰۱۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *