تحلیل اقتصادی

مجید مرادی تحلیلگر مسائل اقتصادی


بعد از گذشت یکی دو هفته از انتشار فیلم دیدار اوجی وزیر نفت ایران با همتای ونزوئلایی اش که در آن اوجی شعار مرگ بر آمریکا را داد و همتای ونزوئلایی اش ساکتش کرد خبر آمد که آمریکا تحریم خود را علیه ونزوئلا کاهش خواهد داد که سبب خواهد شد این کشور بار دیگر صادرات نفتش را از سر بگیرد. هم زمان خبر آمد روسیه هم با تخفیف های جنونی اش از مشتریان نفت ایران دلبری کرده و شکل جدیدی از تحریم نفتی را بر ما تحمیل کرده که البته طبیعی است و روسیه چاره ای جز این ندارد. ما هم باید یاد بگیریم که منافع خود را فدای هیچ رفیقی نکنیم.

از زمان شروع جنگ اوکراین ونزوئلا مرتب به آمریکا چراغ سبز نشان داده است که حاضر است بخشی از کمبود بازار نفت را که ناشی از تحریم نفتی روسیه است جبران کند و اجازه داد هیات های آمریکایی از این کشور بازدید کنند. نتیجه این سیاست نرمخویانه کاهش تحریم های آمریکاست..

برای دولت ونزوئلا نابودی فقر مهم است و برای وزیر نفت ما نابودی آمریکا. همان آمریکایی که اکثریت وزرای بعد از انقلاب همان جا درس خوانده اند و غالب فرزندان مسئولان رغبت به زندگی و تحصیل در آن جا را دارند.

زیرکی دولت مردان ونزوئلایی و برعکس ایران در فروش نفت

بزرگترین عامل استکبار که موجب خواری و خفت ملت ها می شود فقر است. باید به جای مرگ بر آمریکا روزی هزار بار مرگ بر فقر را سر داد تا مسئول غرفه عمان در نمایشگاه کتاب تهران نگوید اکثر مراجعان ما از شرایط اقامت و کار در عمان سوال می کنند. با این فرمان که می رویم روزی را خواهیم دید که مسئول غرفه طالبان هم همین سخن را بگوید. زیرا سراج الدین حقانی از رهبران طالبان که آمریکا برای دستگیری او ده میلیون دلار جایزه مقرر کرده است در آخرین سخنان خود گفته است ما دیگر آمریکا را دشمن خود نمی دانیم.

حقانی این سخن را بعد از سه دهه جنگ با آمریکا می گوید. او بعد از نه ماه از به قدرت رسیدن زود دریافته است که دشمن واقعی هر کشور فقر و بیکاری است که باید از بین برود. سختی اداره کشور زود حقانی را به این نتیجه رساند که دست از نزاع بی ثمر با آمریکا بردارد.

امیدواریم دولت رئیسی هم بعد از بازگشت به برجام بتواند مثل این رهبر طالبان صریح بگوید آمریکا را دیگر دشمن نمی داند. مشکلات ما با آمریکا که شدیدتر از مشکلات طالبان با آمریکا نیست. آنها از زمان اشغال افغانستان تا ۱۴۰۰به مدت بیست سال با آمریکا جنگیدند و هزاران آمریکایی را کشته و معلول و مجروح کردند. چه شد که طالبان هم متوجه شدند باید ایدئولوژی ستیز با آمریکا را کنار گذاشت؟! کم کم طالبان خواهند فهمید شیعه هم دشمن نیست. تاجیک هم دشمن نیست. زن ها هم شیطان نیستند و حق تحصیل دارند و اصلا حکومت ها نباید به دین مردم کار داشته باشند و رفته رفته قید حجاب اجباری را هم خواهند زد همان گونه که امیران خلیج زده اند. دولت ها بهتر است تنها دنیای مردم را آباد کنند. آخرت را خودشان آباد خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *