آلومینیوم

همان طور که گفته شد، فولاد آلومینیوم و فولاد ضد زنگ، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. در ادامه‌ی این بخش، به بیان تفاوت‌های میان این دو فلز خواهیم پرداخت:

۱. نسبت مقاومت به وزن

آلومینیوم، تقریباً یک سوم وزن فولاد را دارد و به اندازه‌ی فولاد، محکم نیست؛ به همین دلیل در ساخت هواپیماها از Aluminumاستفاده می‌شود.

۲. خوردگی

فولاد ضد زنگ از آهن، کروم، نیکل، منگنز و مس تشکیل شده‌ است. کروم، ماده‌ای است که برای تأمین مقاومت در برابر خوردگی به فلزات اضافه می‌شود.

آلومینیوم، به علت داشتن لا‌یه‌ی واکنش‌ناپذیر، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. وقتی Aluminumاُکسید می‌شود، سطح آن سفید شده و گاهی‌ اوقات، دچار حفره می‌شود. آلومینیوم در محیط‌های به شدت اسیدی یا بازی، به سرعت دچار خوردگی می‌شود و نتایج فاجعه‌باری را به همراه می‌آورد.

۳. هزینه

آلومینیوم، معمولاً ارزان‌تر از فولاد ضد زنگ است.

۴. کارایی

آلومینیوم نسبتاً نرم است و بُرش و شکل‌دهی آن، راحت‌تر انجام می‌پذیرد. کارکردن با فولاد ضد زنگ، به علت مقاومت بالایی که در برابر سایش دارد، مشکل است.

۵. جوشکاری

قابلیت جوشکاری فولاد ضد زنگ، نسبتاً بالاتر از آلومینیوم است.

۶. خواص حرارتی

فولاد ضد زنگ را می‌توان در مصارفی با دمای بسیار بالا استفاده کرد، اما آلومینیوم در دماهای بالاتر از ۴۰۰ درجه، کاملاً نرم می‌شود.

۷. رسانایی گرمایی

آلومینیوم، رسانایی گرمایی بالاتری نسبت به فولاد ضد زنگ دارد؛ این موضوع از دلایل اصلی استفاده از آلومینیوم در رادیاتور ماشین‌ها و واحدهای تهویه‌ی هوا است.

۸. هدایت الکتریکی (رسانایی الکتریکی)

فولاد ضد زنگ در مقایسه با بسیاری از فلزات، رسانایی الکتریکی پایین‌تری دارد. آلومینیوم، رسانایِ بسیار خوبی برای جریان الکتریسیته است. به علت رسانایی بالا، وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی این فلز، خطوط برق ولتاژ بالا را از Aluminumمی‌سازند.

۹. استحکام

فولاد ضد زنگ از آلومینیوم محکم‌تر است. (البته بدون در نظر گرفتن وزن)

۱۰. واکنش‌پذیری با مواد غذایی

فولاد ضد زنگ، واکنش‌پذیری کمتری با مواد غذایی دارد. احتمال واکنش بین Aluminumو مواد غذایی وجود دارد که این امر، باعث تأثیر روی رنگ و طعم مواد غذایی می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت که محصولات ساخته شده از فولاد ضد زنگ، مقاومت بالایی در برابر خوردگی و آب و هوای نامطلوب دارند و حتی نسبت به بسیاری از فلزات، سبک‌تر و محکم‌تر هستند. به همین دلیل ممکن است از فولاد ضد زنگ در بسیاری از پروژه‌های صنعتی و یا حتی ساختمانی استفاده شوذ.

 سخن پایانی

در این مطلب، به عمده‌ترین تفاوت آلومینیوم و فولاد ضدزنگ اشاره شد. این که شما در پروژه‌های خود از کدام یک از این دو استفاده کنید، کاملاً به کاربرد و ویژگی های این دو فلز بستگی خواهد داشت. به طور کلی، وقتی صحبت از Aluminumدر مقابل فولاد ضد زنگ می‌شود، باید ویژگی‌های هر فلز را در برابر الزامات پروژه بررسی کنید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *