هواپیما

سالانه ۲۰ تا ۳۰ نفر در ایران هواپیما می‌خرند/ جت‌ شخصی از ۴۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان ناقابل!سالانه ۲۰ تا ۳۰ نفر در ایران هواپیما می‌خرند/ جت‌ شخصی از ۴۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان ناقابل!

جت‌های شخصی به دلیل قیمت بالایشان در ایران طرفداران زیادی ندارند و پولدارها به هواپیماهای فوق سبک تک‌موتوره قناعت کرده‌اند.
طبق آمار رسمی حدود ۲۰۰ ایرانی مالک هواپیماهای شخصی هستند و هر سال ۲۰ تا ۳۰ نفر به این لیست اضافه می‌شوند.
قیمتشان هم بستگی به سرعت، امکانات، داشتن سیستم اتوپایلوت و … از ۲ تا ۱۲ میلیارد تومان متغیر است.
البته این رقم‌ها برای هواپیماهای فوق سبک ملخ‌دار است و قیمت جت‌های شخصی دو نفره از ۴۰ و جت‌های ۸ نفره بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هم می‌رسد.
رایج‌ترین هواپیمای شخصی در ایران، هواپیماهای فوق سبک ۲ نفره هستند که با یک باک ۱۴۰ لیتری بنزین سوپر، تا ۲ هزار کیلومتر پرواز می‌کنند.
این هواپیماهای ملخ‌دار می‌توانند سرنشینان را از تهران به همه شهرهای دور و نزدیک کشورمان و حتی برخی کشورهای خارجی برسانند.
هواپیماهای شخصی تک موتوره ۳۸۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارند و در عرض ۳ ساعت شما را از تهران به کیش می‌رسانند؛ با این هواپیما حتی می‌توانید سفر به ترکیه و جمهوری آذربایجان را هم در لیست پروازتان جا دهید.
البته هواپیماهای شخصی به هیچ وجه اجازه پرواز داخل تهران یا شهرهای بزرگ را ندارند و باید در حاشیه شهر پرواز کنند تا اگر به هر دلیلی مجبور به فرود شدند بتواند در بیابان، زمین‌های بایر یا مزارع حاشیه شهر روی زمین بنشینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *