بروزرسانی خرداد ۸ام, ۱۴۰۳

رابیتس چیست ؟

رابیتس (rabitz) یکی از پرکاربردترین مصالح فولادی است که بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد دارد. این محصول که در اصطلاح عامه به راویز نیز شناخته می‌شود، در بخش‌های مختلفی ازجمله نصب سیستم‌های نوری و همچنین تجهیزات الکتریکی بکار گرفته می‌شود.

رابیتس از ورق گالوانیزه ساخته می‌شود و انواع مختلفی دارد. بکارگیری از رابیتس به مقدار نیاز بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی در مورد این محصول ساختمانی به شما ارائه کنیم. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

هر آنچه که باید در مورد رابیتس بدانید

رابیتس که در اصطلاح عامه به آن رابیز هم می‌گویند، یک ورق فولادی است که به‌صورت مشبک ساخته می‌شود. برای تولید این محصول از ورق گالوانیزه گرم استفاده می‌شود؛ به این جهت که مقاومت بالایی دارد. ساخت رابیتس به این شکل است که ورق‌های گالوانیزه را بر روی هم پرس می‌کنند که درنهایت به محصولی به نام رابیتس ختم می‌شود.

رابیتس برای گچ‌کاری سقف, دکوراسیون داخلی, سقف کاذب و ساخت نمای ساختمان و سیمان‌کاری نما کاربرد دارد. رابیتس‌ها در ستون‌های ۹، ۱۱ و ۱۳ تولید می‌شوند که هرکدامشان کاربردهای خاص خود را دارند. نوع دیگری از رابیتس هم وجود دارد که ۱۷ ستون هستند، اما در ایران کاربرد زیادی ندارند.

استفاده از رابیتس برای ایجاد فضایی برای نصب تجهیزات الکتریکی و نور مخفی در ساختمان‌ها هم کاربرد دارد. همچنین اخیرا برای مقاوم‌سازی سرویس‌های بهداشتی و حمام ،استخر و سونا و جکوزی و … از رابیتس استفاده فراوان می شود.

رابیتس با توجه به کاربرد آن در ساخت دکوراسیون, کارهای تزیینی و ترمیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و غالبا” برای جلوگیری از هر گونه ترک خوردگی در سطوح دیوار به کار گرفته می شود.

انواع مختلف رابیتس

تمامی محصولات ساختمانی دارای انواع مختلفی هستند که استفاده از آنها به نیاز سازنده بستگی دارد. رابیتس‌ها باتوجه به وزن، چشمه و ستون در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند که در ادامه به‌طور مفصل به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

وزن رابیتس


همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم، توری رابیتس از ورق‌های فلزی ساخته می‌شود. این ورق‌ها از ضخامت‌های مختلفی برخوردار هستند که وزن رابیتس به ضخامت این ورق‌ها بستگی دارد. به‌عبارتی هرچه ضخامت ورق‌های آهنی بیشتر باشد، به مراتب وزن رابیتس نیز بیشتر خواهد شد.
اما در یک دسته‌بندی کلی، وزن رابیتس به چهار دسته سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر هستند:
• رابیتس ۹ ستونه سبک بار با وزن ۳۷۰ گرم
• رابیتس ۹ ستونه سبک بار با وزن ۴۰۰ گرم
• رابیتس ۹ ستونه سبک بار با وزن ۴۵۰ گرم
• رابیتس ۹ ستونه سبک بار با وزن ۶۰۰ گرم
• رابیتس ۹ ستونه نیمه سنگین با وزن ۷۸۰ گرم
• رابیتس ۹ ستونه سنگین با وزن ۸۷۰ گرم
• رابیتس ۹ ستونه فوق سنگین با وزن ۹۰۰ گرم
• رابیتس ۱۱ ستونه سبک بار با وزن ۸۳۰ گرم
• رابیتس ۱۱ ستونه نیمه سنگین با وزن ۸۶۰ گرم
• رابیتس ۱۳ ستونه سبک بار با وزن ۸۶۰ گرم
• رابیتس ۱۳ ستونه نیمه سنگین با وزن ۹۳۰ گرم
• رابیتس ۱۳ ستونه سنگین با وزن ۱۰۰۰ گرم
• رابیتس ۱۳ ستونه فوق سنگین با وزن ۱۰۸۰ گرم
• رابیتس ۹ ستونه فوق سنگین با وزن ۱۲۰۰ گرم

ستون های رابیتس

تعداد ستون‌های رابیتس، متفاوت و شامل ۹، ۱۱ و ۱۳ است. رابیتس‌های ۱۳ ستون از متداول‌ترین انواع رابیتس‌ها محسوب می‌شود. این دسته از رابیتس‌ها قیمت بالاتری نسبت به رابیتس‌ها دارند، اما در کنار آن از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.
نوع دیگری از رابیتس نیز وجود دارد که ۱۷ ستونه است. از این مدل راویز در بسیاری از نقاط دنیا استفاده می‌شود، اما در کشور ما استفاده از آن چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

چشمه های رابیتس

روزنه‌ها یا چشمه‌هایی که میان رابیتس‌ها وجود دارد، یکی از ویژگی‌های اصلی آن به‌شمار می‌آید. راویزها عموماً دارای دو یا سه روزنه هستند که از متداول‌ترین آنها می‌توان به اشکال مربع، لوزی ومتوازی‌الاضلاع که دو زاویه تند یا باز دارند، اشاره کرد.
تعداد چشمه‌ها رابطه مستقیمی با میزان مصرف انرژی دارد. درصورتیکه تعداد چشمه‌های رابیتس بیشتر باشد، میزان صرفه‌جویی در انرژی نیز بیشتر خواهد بود. همچنین زاویه‌های رابیتس برای ایجاد چشمه نیز از دیگر مواردی است که در ارتباط با مقدار جذب انرژی تاثیر دارند.

ضخامت توری رابیتس

ضخامت توری رابیتس به میزان ضخامت ورق گالوانیزه مرتبط است. به‌همین ترتیب، با افزایش میزان ضخامت ورق گالوانیزه، ضخامت رابیتس نیز بیشتر خواهد شد. البته که هرچه میزان ضخامت بیشتر باشد، قیمت رابیتس هم افزایش پیدا می‌کند.

ابعاد توری رابیتس

ابعاد رابیتس استاندارد است و در طول و عرض ۶۰ در ۲۴۰ سانتیمتر تولید می‌شود. به این ترتیب می‌توانید از رابیتس در اندازه‌های مختلف استفاده کنید.

ویژگی های رابیتس

همانطور که گفتیم رابیتس یا راویز یکی از مهم‌ترین محصولات برای سازندگان ساختمانی است. از مشخصه‌های بارز این محصول می‌توان به مقاومت بالای آن در مقابل نم و رطوبت اشاره کرد.
رابیتس ترکیباتی دارد که موجب افزایش طول عمر وماندگاری آن می‌شود. از دیگر مواردی که از رابیتس محافظت می‌کند، میزان ضخامت پوشش گالوانیزه است.

کاربرد توری رابیتس

رابیتس یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی است که در بخش‌های متفاوتی از ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال برای نصب تجهیزات الکتریکی، سیستم‌های نوری، اصلاح ترک‌های ساختمانی، سقف کاذب و دکوراسیون داخلی از رابیتس استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای رابیتس یا راویز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• گچ‌کاری
• گچ‌بری، طراحی گل‌های سقفی
• ساخت نما
• پوشش تاسیسات
• پوشش سیم‌آلات
• پوشش بتن سیمانی
• پوشش تیرآهن و آرماتور

اجرای رابیتس به چه صورت است؟


امروزه بسیاری از افراد به دکوراسیون داخلی توجه ویژه‌ای دارند، برهمین اساس، استفاده از رابیتس بسیار پرکاربرد شده است. اما اجرای رابیتس چندین مرحله دارد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.
مرحله اول
مرحله اول در اجرای رابیتس این است که در ابتدا باید میلگردهای رابیتس نصب شود. سپس این میلگردها به جهت اینکه بتوانند وزن سقف کاذب را تحمل کنند، به سقف جوش داده می‌شوند. سپس میلگردها باتوجه به طرح، خم شده و در کنار هم قرار می‌گیرند. البته فاصله‌ای که باید میان میلگردها ایجاد شود، به طرح مورد نظر بستگی دارد و بهتر است که باتوجه به طرح، آنها را به هم متصل کرد.
مرحله دوم
رابیتس‌ها در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرند که تقسیم‌بندی آنها باتوجه به تعداد پل‌ها انجام می‌شود. جنس رابیتس به‌گونه‌ای است که بتوان آنها را به‌یکدیگر جوش داد. همچنین می‌توان از سیم مفتول گالوانیزه هم استفاده کرده و آنها را بهم متصل کرد.
یکی از مهم‌ترین اصلی که در مورد نصب رابیتس باید به آن توجه شود، این است که در هنگام گچ‌کاری، رابیتس صاف و بدون هیچگونه نقصی باشد. برای اینکه بتوان به اصطلاح جلوی شکم آوردن رابیتس را گرفت، می‌بایست از توری رابیتس‌هایی که تعداد پل‌های آنها زیاد است، استفاده کرد. در این میان اگر میان میلگردها فاصله زیاد باشد، می‌‌توان از رابیتس‌های سنگین‌تری استفاده کرد.
در هنگام بکارگیری رابیتس باید به جنس و میزان استحکام آنها توجه کرد؛ چراکه برای تولید آنها استاندارد خاصی وجود ندارد.
شاید این سوال برای شما پیش بیاید که از کدامیک از طرح‌های رابیتس باید استفاده کرد؟ در جواب باید گفت که انتخاب نوع رابیتس به تجربه افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، بستگی دارد.
مرحله سوم
بعد از مرحله نصب رابیتس، نوبت به گچ‌کاری می‌رسد. گچ‌کاری چندین مرحله دارد. در ابتدا تمامی توری‌ها با گچ پر شده و بعد از صاف کردن گچ‌ها، نوبت به طرح دادن می‌رسد. البته که انجام تمامی این فعالیت‌ها صرفاً باید توسط رابیتس‌کار انجام شود؛ در غیر این صورت ممکن است که مشکلات زیادی به وجود بیاید.

استفاده از رابیتس چه مزایایی دارد؟


رابیتس به‌عنوان یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد و محبوب، مزیت‌های زیادی دارد که شامل موارد زیر هستند:
• داشتن طرح‌های بالا
• سرعت بالا در هنگام نصب
• استحکام بالا
• مصالح در دسترس
• نصب آسان
• داشتن ایمنی بالا در زمان به وجود آمدن حادثه
• تحمل بالا در برابر وزن زیاد

معایب استفاده از رابیتس چیست؟

هرکدام از مصالح ساختمانی، در کنار مزایای خود، ممکن است معایبی نیز داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:
• سرعت کار پایین
• داشتن وزن تقریباً زیاد
• دیده شدن ترک‌های زیاد در قسمت نهایی کار
• نداشتن خاصیت ضدصدا
• مصرف زیاد گچ

چگونه کیفیت رابیتس را تشخیص دهیم؟


یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توان کیفیت رابیتس را تشخیص داد، این است که رابیتس را به زمین بکوبید. چنانجه قطعات گالوانیزه از آن جدا شود، به معنی است که این محصول کیفیت لازم را ندارد.
چنانچه قصد خرید رابیتس را به‌صورت آنلاین دارید، بهتر است که خرید خود را از نمایندگی‌‌های مجاز و معتبر انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید از تضمین کالای خریداری شده، اطمینان پیدا کنید.

تفاوت رابیتس با راویز چیست؟


احتمالاً با شنیدن نام رابیتس و یا راویز این سوال برای شما به وجو بیاید که تفاوت این دو در چیست؟ باید گفت که رابیتس و راویز هیچ تفاوتی باهم ندارند. واژه راویز در بین عامه بسیار پرکاربرد است و بسیاری از افراد از این واژه استفاده می‌کنند.

قیمت رابیتس


عوامل مختلفی قیمت رابیتس را تعیین می‌کند. از مواردی که بر قیمت رابیتس تاثیرگذار است می‌توان به وزن و تعداد ستون‌های آن اشاره کرد. از دیگر عوامل موثر بر قیمت راویز، کارخانه تولیدکننده آن است. درنهایت برای اطلاع از قیمت رابیتس می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس گرفته و با کارشناسان فروش در ارتباط باشید.

سخن پایانی


توری رابیتس ورقی فلزی است که امروزه در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد فراوانی دارد. رابیتس‌ها انواع مختلفی دارند و شامل رابیتس ۹، ۱۱ و ۱۳ ستونه هستند که بیشتر، رابیتس‌های ۱۱ و ۱۳ ستونه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
رابیتس‌ها به‌صورت وزن و نه تعداد، فروخته می‌شوند. باتوجه به اینکه مشخصات این محصول در کارخانه‌های تولیدی درج نمی‌شود، باید وزن آنها از طریق باسکول مشخص شود. امیدواریم با خواندن این مقاله از سایت گالوانیزه۲۴ توانسته‌ باشید اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد این محصول محبوب و پرکاربرد ساختمانی به‌دست آورده باشید.

سوالات متداول در مورد رابیتس

رابیتس چیست؟

یک ورق فولادی است که به صورت مشبک ساخته می‌شود که برای تولید این محصول از ورق گالوانیزه گرم استفاده می‌شود.

از توری رابیتس در چه مواردی استفاده می‌شود؟

برای پوشش دادن کانال‌های سرمایشی، سقف کاذب، نصب سیستم‌های نوری، پوشش آرماتور و تیرآهن و اجرای دکوراسیون.

انواع رابیتس کدامند؟

رابیتس ۹ ستون، ۱۱ ستون و ۱۳ ستون که هرکدامشان وزن‌های مختلفی از سبک تا فوق سنگین دارند.

فایل صوتی

زمان شنیدن مقاله صوتی رابیتس حدود ۷ دقیقه می باشد :

ویدئو رابیتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *